Månadsrapport

Rhenman Healthcare Equity L/S: -5,5% i sep, amerikansk riksrättsprocess slår mot sentiment

STOCKHOLM (Fonder Direkt) Aktiehedgefonden Rhenman Healthcare Equity L/S sjönk med 5,5 procent i september sett till huvudandelsklassen IC1 EUR, samt med 6,3 procent vad gäller RC1 SEK, som är andelsklassen i svenska kronor. Utvecklingen innebär därmed uppgångar om 10,9 respektive 16,7 procent hittills i år.

Fonden uppges i en månadsrapport ha påverkats negativt av att Demokraterna i USA under månaden aviserade en riksrättsprocess mot president Donald Trump, mot bakgrund av dennes påstådda påtryckningar på Ukrainas president för att komma åt Demokraternas presidentkandidat Joe Biden.
”Den ökade politiska osäkerheten i USA skapade ett negativt sentiment i hälso- och sjukvårdssektorn under september. Svagare makrodata adderade till denna minskade riskvilja. Detta drabbade framförallt våra små och medelstora bolag, både inom bioteknik och medicinsk teknik”, skriver fondförvaltarna Henrik Rhenman och Susanna Urdmark i rapporten.
Förvaltarna utvecklar resonemanget med att den uppkomna situationen kan komma att slå även mot Joe Biden, och att Demokraternas konkurrerande presidentkandidat Elizabeth Warren har ryckt fram i opinionsundersökningarna. Den senare upplevs som näringslivsfientlig enligt förvaltarna, som bedömer att hennes framgångar bidrog till månadens svaga utveckling inom fondens investeringssfär.

Den del av sektorn som stod emot bäst var läkemedelsbolag, och särskilt de med relativt låga värderingar, lägger förvaltarna till. I sammanhanget lyfts schweiziska Roche fram, som är ett av fondens största innehav och som blev den aktie med bäst portföljpåverkan i september. Aktien såg ett uppsving i samband med att bolaget presenterade resultat för det immunonkologiska läkemedlet Tecentriq på cancerkonferensen ESMO; resultat som enligt Henrik Rhenman och Susanna Urdmark var mycket lovande.
Ett annat innehav som levererade på börsen i september var det amerikanska bioteknikbolaget Seattle Genetics, inriktat på antikroppsbaserade cancerterapier. Även i detta fall stod ESMO-konferensen i centrum.
”Bolaget presenterade under ESMO mycket positiva fas 1-data för enfortumab vedotin (EV-103) inom urinblåscancer. Svarsfrekvensen överstiger tydligt det som existerande behandlingar uppnår, vilket kan innebära en större marknadspotential än vad man tidigare har räknat med för produkten. Aktien steg kraftigt till följd av den positiva nyheten”, skriver förvaltarduon.

Sämst portföljbidrag i september kom från Novocure och G1 Therapeutics. Det förstnämnda bolaget har utvecklat en teknologi för cancerbehandling som bygger på att elektriska fält stör celldelningen och hämmar tumörtillväxt, enligt rapporten. Förvaltarna pekar på att investerare börjar få upp ögonen för bolagets potential att bredda teknologins användningsområden, då flera studier pågår inom andra cancerindikationer utöver de tre som bolaget i dagsläget har fått godkända för behandling. Novocure har stigit kraftigt på börsen i år (128 procent per den 30 september), och uppges trots månadens nedgång (drygt 18 procent) vara fondens bästa bidragsgivare hittills under 2019.
Bioteknikbolaget G1 Therapeutics tappade enligt förvaltarna ordentligt till följd av vinsthemtagningar i slutet av månaden, efter en mycket stark kursutveckling i augusti samt under de första veckorna i september. Det bland bolagets utvecklingsprojekt som har kommit längst heter trilaciclib och ämnar adressera biverkningar vid cellgiftsbehandling av cancer, framgår av rapporten. Förvaltarna meddelar att det i kliniska studier har bevisats att trilaciclib bevarar benmärgens funktion, vilket potentiellt kan leda till förbättrad effekt av cellgiftsbehandling samt till ökad överlevnad.

Henrik Rhenman och Susanna Urdmark konstaterar att konjunkturosäkerhet, turerna kring det kommande amerikanska presidentvalet och riksrättsprocessen har dämpat riskhumöret, något som särskilt har påverkat fondens mindre och medelstora bolag. Samtidigt uppges aktier i sektorns servicebolag såsom sjukförsäkringsbolag inte längre ha samma stabila och defensiva karaktär, mot bakgrund av att dessa riskerar att få förändrade affärsförutsättningar efter nästa års val i USA. I sammanhanget nämns att Elizabeth Warren under året har gett sitt stöd till Vermont-senatorn Bernie Sanders förslag om ”single payer”, vilket innebär allmän sjukförsäkring för samtliga medborgare.
Händelseutvecklingen på sistone till trots bedömer förvaltarteamet att framtidsutsikterna vad gäller sektorns spelregler inte har ändrats.
”Oron kan hålla i sig ytterligare en tid. Risken för stora amerikanska sjukvårds- och läkemedelsreformer som på allvar försämrar lönsamheten för våra bolag har dock knappast ökat av den sista tidens händelseutveckling. Snarare har den fungerat som en påminnelse om att valet 2020 blir passionerat, fullt av utspel och inte minst svårt att prognostisera. /…/ Sektorns lönsamhet och goda framtidsförutsättningar bör kunna bestå”, skriver de.
Rhenman Healthcare Equity L/S innehöll vid månadsskiftet 116 positioner. Sett till valuta är amerikanska dollar dominerande med 77 procent, före euro och schweizerfranc som bägge svarar för 7 procent. De fem största innehaven vid september månads utgång var Roche Holding, Vertex Pharmaceuticals, Horizon Therapeutics, Novocure samt Alexion Pharmaceuticals.

Fondredaktionen +46 8 5191 79 05 https://twitter.com/Fonder_Direkt
Fonder Direkt

Andra nyheter från oss

Alla

Direkt

Finwire

Okategoriserat

Rhenman & Partners

Monthly summary – March 2025: a volatile month, again impacted by the macro-economic and political backdrop

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 13,61 procent i mars – volatilt för hälsovårdssektorn

Monthly summary – February 2025: Sentiment turned sour in February

Rhenman Healthcare Equity L/S sjönk 4,52 procent i februari – politisk osäkerhet pressade marknaden

Rhenman & Partners strengthens its Operations Team

Rhenman & Partners förstärker sitt Operationsteam

Monthly comment – January 2025: All sectors except technology closing in positive territory

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 8,41 procent i januari – stark rotation mot hälsovård

Monthly comment – December 2024

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 10,48 procent i december – tungt avslut på 2024

Monthly summary – November 2024: Once the election results were in, focus shifted torwards likely economic implications

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 1,67 procent i november – volatilt efter valet i USA

How is the healthcare sector affected by the US election results?

Hur påverkas en av världens mest reglerade sektorer av valutgången i USA?

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 2,00 procent i oktober – fokus på rapportperiod och USA-val

October 2024 summary – Initital focus on the earnings season switched to focus on election outcomes

Rhenman Healthcare Equity L/S föll 3,53 procent i september – positiv långsiktig utsikt trots volatil marknad

Monthly summary – September 2024

Rhenman & Partners strengthens its Investor Relations team further

Rhenman & Partners förstärker sitt Investor Relations-team ytterligare

Monthly summary – August 2024

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 3,35 procent i augusti – optimistisk syn på andra halvåret

Rhenman & Partners förstärker investeringsteamet – ytterligare en portföljförvaltare inom biopharma

Rhenman & Partners strengthens investment team – hires additional biopharma PM

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 5,26 procent i juli – tydlig sektorrotation

Monthly update – July 2024

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 1,42 procent i juni – stark månad för aktiemarknaden

Monthly summary – June 2024

Rhenman & Partners celebrates 15 years

Rhenman Healthcare Equity L/S föll 1,29 procent i maj – ser positivt på andra halvåret

Monthly summary – May 2024

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 2,57 procent i april – svag utveckling för de flesta delsektorer

Monthly summary – April

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 5,86 procent i mars – starka bidrag från medicinteknik

Monthly summary – March 2024

Rhenman & Partners strengthens its investor relations team

Rhenman & Partners förstärker Investor Relations

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 4,45 procent i februari – stark månad för bioteknik

Monthly summary – February 2024

Rhenman Healthcare Equity ökade 6,17 procent i januari – Shockwave och Eli Lilly bidrog positivt

Monthly summary – January 2024

Monthly summary – December 2023

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 5,43 procent i december – Cytokinetics bidrog positivt till utvecklingen

Monthly summary – November 2023

Monthly update – November 2023

Rhenman Healthcare Equity ökade 3,58 procent i november – Immunogen bidrog positivt

Monthly summary – October

Rhenman Healthcare Equity minskade 3,03 procent i oktober – två uppköp under månaden

The complex reality of investing in Biopharma

Rhenman Healthcare Equity minskade 6,07 procent i september – Immunovant steg kraftigt efter goda resultat

Monthly summary – September

Rhenman Healthcare Equity ökade 2,91 procent i augusti – Eli Lilly och Novo Nordisk i blickfånget

MONTHLY SUMMARY – AUGUST 2023

Rhenman Healthcare Equity minskade 4,01 procent i juli – Apellis Pharmaceuticals tyngde utvecklingen

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 2,65 procent i juni – ökar allokeringen mot tryggare bolag

Monthly summary – June 2023

Susanna Urdmark lämnar Rhenman & Partners

Susanna Urdmark to leave Rhenman & Partners

Susanna Urdmark lämnar Rhenman & Partners

Rhenman Healthcare Equity ökade 3,24 procent i maj – Immunogen bidrog positivt till utvecklingen

Dan Hoflund ny styrelseledamot för Rhenman & Partners Asset Management

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 3,83 procent i april – Tenet Health utvecklades starkt

Monthly summary – April 2023

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 1,02 procent i mars – Novo Nordisk aktiekurs fortsätter stiga

Monthly summary – March 2023

Lars Wedenborn ny styrelseledamot för Rhenman & Partners Asset Management

Lars Wedenborn – ny styrelseledamot Rhenman & Partners Asset Management

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 4,42 procent i februari – rekyl på aktiemarknaderna under februari

Monthly summary – February 2023

Rhenman Healthcare Equity ökade 3,75 procent i januari – Revance Therapeutics och Tenet Healthcare bidrog positivt (uppdatering)

Rhenman Healthcare Equity ökade 3,75 procent i januari – Revance Therapeutics och Tenet Healthcare bidrog positivt

Monthly summary – January 2023

Rhenman Healthcare Equity minskade 4,76 procent i december – Horizon Therapeutics främsta bidragsgivare

Monthly summary – December 2022

Rhenman & Partners strengthens its investment team with a biopharma analyst

Rhenman & Partners förstärker sitt investeringsteam med biopharmananlytiker

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 2,51 procent i november – Abiomed och Horizon Health bidrog positivt

Summary – November 2022

Rhenman Healthcare Equity L/S: +5,7% i oktober, flera faktorer pekar på hyfsad vinter men makrorisker ska ej underskattas – förvaltare

Summary – October 2022

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 5,68 procent i oktober – lyfter fram potentiell presidentcykeleffekt

Rhenman Healthcare Equity L/S: -1,5% i september, investmentbanker sänkte Jazz Pharmaceuticals och Vitrolife (R)

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 1,5 procent i september – Revance Therapeutics och Regeneron Pharmaceuticals främsta bidragsgivare

Teresa Isele ny vd för Rhenman & Partners Asset Management

Teresa Isele ny VD för Rhenman & Partners Asset Management AB

Teresa Isele to be the new CEO of Rhenman & Partners Asset Management AB

Rhenman Healthcare Equity L/S: +1,7% i augusti, förvaltare positiva till amerikansk läkemedelsreform

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 1,70 procent i augusti – biotekniksektorn gynnade utvecklingen

Rhenman Healthcare Equity L/S RC1 SEK: +5,4% i juli, ser på uppgångarna med försiktighet

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 5,39 procent i juli – fortsatt försiktig inställning

Rhenman Healthcare Equity L/S: +4,5% i juni, ser inte läge att öka aktieexponering trots viss ljusning.

Rhenman Healthcare Equity L/S ökade 4,50 procent i juni – stark återhämtning från små- och medelstora bioteknikbolag

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 3,19 procent i maj – stora läkemedelsbolag bidrog positivt

RHENMAN HEALTHCARE EQUITY L/S: -3,2% I MAJ, BUD PÅ BIOHAVEN

Rhenman & Partners fortsätter att expandera – sök rollen som biopharma-analytiker

Rhenman & Partners winner of Refinitiv Lipper Fund Awards Nordics

Rhenman & Partners vinnare av internationellt fondpris

Lediga tjänster inom Investor Relations

Rhenman Healthcare Equity L/S: -4,9% i april, tyngdpunkt på stora bolag för tillfället

Rhenman Healthcare Equity L/S minskade 4,93 procent i april – läkemedelsbolag minst påverkade av ökad global osäkerhet

SV